Sarki fny
Sarki fny
A sarki fny (az szaki fltekn gyakran: szaki fny (aurora borealis), dlen: aurora australis) a Fld szaki s dli sarknl a lgkrbe behatol tlttt rszecskk (elssorban protonok s elektronok) ltal keltett idleges fnyjelensg. Leginkbb mrcius–prilis s szeptember–oktber kztt figyelhet meg.
Nevt a rmai hajnalistenn Aurora nevbl alkottk. De szaki fny nven is ismert. (A borealis jelentse szaki, az australis pedig dli.)
A tlttt rszecskk tlnyoman a Napbl szrmaznak (napszl), kisebb hnyadukat a Naprendszeren kvlrl rkezett rszecskk teszik ki. A tlttt rszecskket a fldi magnetoszfra nagyrszt eltrti, a mgneses plusok krli tartomnyban azonban bejutnak a lgkrbe. A rszecskk tkznek a lgkr atomjaival, ionizljk s gerjesztik az atomokat, a gerjesztett atomok fnykisugrzssal trnek vissza alapllapotukba. A sznkp lthat tartomnyban elssorban az oxign zld s vrs, valamint a nitrognmolekulk kkesibolya vonalai jelentkeznek, a sarki fny az ultraibolya tartomnyban is ers. A jelensg 80–1000 km magassgban fordul el, leggyakrabban 100 km magassgban figyelhet meg.
A sarki fny formi vltozatosak, llandan vltoznak, gyakran fggnyre, velt szalagokra emlkeztetnek vagy sugaras szerkezetek. Mholdrl kszlt felvtelek tansga szerint a jelensg fnygyrknt, glriaknt veszi krl a mgneses plust. sszefggst talltak a dli s az szaki plusnl fellp fnyjelensgek kztt. Ers naptevkenysget kveten, mgneses viharok idejn megvltozik a magnetoszfra szerkezete, ilyenkor a sarki fny alacsonyabb szlessgi krkn, gy nagyon ritkn Magyarorszgon is megfigyelhet. Sarkifny-jelensget a Naprendszer ms mgneses bolyginl (Jupiter, Szaturnusz, Urnusz, Neptunusz) s azok egyes holdjainl (Io, Ganymedes) is megfigyeltek.
A sarki fny nagyon ritkn Magyarorszgon is megfigyelhet.
A sarki fnynek 5 formja ismert :
- folt-forma: kismret fnyjelensgek
- v-forma: enyhn grbl szalagok
- sv-forma: csoms vagy rncos alakuak
- sugr-forma: egyenes fnynyalbok, amelyek a Fld mgneses ervonalait kvetik
- ftyol-forma: diffz, nagy kiterjeds fnylsek.
|