El Dorado
A Dl-Amerika szaki rszn keresett legends aranyvros rgta kisiklik a legfantziadsabb felfedezk karmai kzl is…
"Az arany Zeusz gyermeke, rta Pindarosz, a grg klt. - Sem moly, sem rozsda nem emszti, de az ember elmje elemsztdik ltala." Az ember sidk ta az arany bvletben l. A keleti bazrokon kvl, a Dallasrl s a Dinasztirl nem is beszlve, mindig ritka kincs volt, a valaha kibnyszott teljes mennyisget kevesebb, mint egymilli tonnra becslik. Ezrt lett az arany a legfbb rtkmr. A gymnt lehet "egy lny legjobb bartja", de az emberek aranykorrl, aranyszvrl, arany kzptrl beszlnek… Az aranyat a ritkasga s a szpsge tette a fmek kirlyv.
Varzst az els idkben fknt a sznnek ksznhette. Az egyiptomiak a Nappal s az let lnyegvel hoztk sszefggsbe. Az egykori Aranyparton, a mai Ghnban Asanti kirly hres aranyszke a nemzet lelkt testestette meg, s a halott gykktjbe dugott csipetnyi aranypor az illet tlevele volt a szellemvilgba…
Az arany volt a legnagyobb kincs, az si szakon srknyok riztk, s marokszm talltk Prester John kirlysgban. Ez csbtotta Nagy Sndort Perzsiba, vette r a portuglokat, hogy "lehajzzanak a trkprl", vitte a spanyolokat az jvilgba, s indtotta el a szzadokig tart, s ezrek letbe kerl hajszt Eldord (El Dorado) felkutatsra…
Ami az indinokat illeti, az vesztket egy fm birtoklsa okozta, amely mindennl rtkesebb volt az eurpaiak szmra. Amikor a tengerentli idegenek megrkeztek, a bennszlttek egyszeren nem is rtettk, mi olyan kvnatos ezen a fmen. Nem vd a hidegtl, mint a takar, nem lehet jllakni vele, mint a kukoricval, s nem okoz mmort, mint a dohny vagy az ers italok.
Az Aranyember trtnete
"Az arany a legnagyszerbb minden dolgok kztt..., rta Kolumbusz. Akinek arany van a birtokban, az megszerezhet mindent, amit csak kvn. szintn szlva, aranyrt a lelke is bebocstst nyerhet a Paradicsomba." Ez a szemllet volt az, mely 1492 utn, amikor Kolumbusz elszr szelte t az Atlanti-cent, tnak indtotta a spanyolokat az jvilg meghdtsra. Amikor Kolumbusz Kristf 1493-ban visszatrt felfedeztjrl, s arrl meslt, hogy kimerthetetlen aranykszleteket ltott, Eurpban felszktt az aranylz. A mexiki aztkok s a perui inkk tulajdont kpez risi mennyisg aranyat 50 v leforgsa alatt szthordtk a konkvisztdorok. Aki Eurpban szemtanja volt a mtrgyakkal, aranyrudakkal (szmos trgyat beolvasztottak szllts eltt…), drgakvekkel zsfolsig tmtt hajk kirakodsnak, nem ktelkedhetett abban, hogy van mit zskmnyolni az jvilgban…

Expedcikat indtottak a kolumbiai Andokba, hogy kifosszk a szinu indinok gazdag srboltjait, 1539-ben pedig elsknt tettk eurpaiak a lbukat a muiszka np fldjre, s megalaptottk Bogot vrost.

A spanyolok a muiszkktl hallottak elszr a Bogottl kiss szakra fekv Guatavita-tnl egykor szoksos szertartsrl. Akkor mg ltek indinok, akik tani voltak az utols kirlyavat rtusnak. A kvetkez sorokban egy szemtan beszmoljt olvashatjuk, melyet 1636-ban jegyzett le a spanyol krnikar.

"Elszr a Guatavita-thoz kellett mennie. Itt tadtk adomnyaikat, s ldozatot mutattak be a dmonnak, akit k istenkknt tiszteltek. A lagnnl lezajl szertarts sorn gyknybl tutajt ksztettek, s a rendelkezskre ll legszebb dolgokkal feldsztettk.

Ngy parzstartt tettek bele, s az g parzson moque-ot - ami a bennszlttek tmjnje -, gyantt s ms fszereket gettek. A lagna olyan nagy, hogy egy magas oldal vitorls, megrakodva szp tollakat, aranyjelvnyeket s koront visel frfiakkal s nkkel, hajzhatott rajta...
Ekkor a trnrkst lemeztelentettk, s bekentk ragads flddel, amelyre aranyport hintettek, gy testt teljesen bearanyoztk.

A tutajra vittk, ahol mozdulatlanul llt, lbhoz nagy halom aranyat s smaragdot helyeztek, hogy felajnlhassa istennek. Vele tartott ngy fvezre, akiket aranytollakkal, koronval, karktkkel, fggkkel s flbevalkkal kszereztek fel. k is meztelenek voltak, s mindegyikk vitte a maga adomnyt. Amint a tutaj elhagyta a partot, megszlalt a zene, felharsantak a krtk, fuvolk s ms hangszerek, s felcsendlt az nek, mely megrzta a hegyeket, vlgyeket. Amikor pedig a tutaj a lagna kzepre rt, magasra emeltek egy zszlt, mintegy csendre intve.
Az arannyal felkent indin ekkor felajnlotta adomnyt, az sszes aranyat beledobta a t vizbe, s ugyangy cselekedtek a ksretben lv fvezrek is. Ezzel a szertartssal az j uralkodt az istenek elfogadtk, a np pedig urnak s kirlynak ismerte el."
A spanyol Juan Rodriguez Freyle, aki ilyen rzkletesen lerta a jelenetet, valjban nem volt szemtan. El Dorado rtusa, (ha ltezett valaha ilyen egyltaln), mr rg a mlt volt akkoriban. Majdnem egy vszzad telt el azta, hogy a spanyol konkvisztdorok benyomultak a mai kolumbiai fennsk terletre, hogy felkutassk legends kincseit. Egyetlen "eredmnyk" az ottani bennszltt csibcsa kultra lerombolsa volt.
A hdtk rkezse
A knnyedsg, amellyel Hernando Cortez 1521-ben megdnttte a mexiki aztkok, Francisco Pizarro pedig tizenkt vvel ksbb a perui inkk birodalmt, msok tvgyt s fosztogat kedvt is felbresztette.
1536 prilisban krlbell 900 eurpai s ki tudja, hny bennszltt teherhord indult el a Kolumbia szaknyugati partvidkn lev Santa Marta nev teleplsrl.
Az volt a tervk, hogy egszen a Magdalena foly forrsig hatolnak elre, hogy j utat talljanak az Andokon t Peru fel, s tkzben taln egy jabb kifoszthat bennszltt birodalmat is felfedeznek. Parancsnokuk a tartomny szigor s istenfl kormnyzhelyettese, a 36 ves granadai jogsz, Gonzalo Jimenez de Quesada volt.
Jimenez de Quesada emberei tizenegy hnapon t emberfeletti erfesztssel haladtak elre, a ltszlag thatolhatatlan dzsungelben boztvg kssel kellett megkzdenik minden mterrt, mocsarakban gzoltak derkig. Kgyk, aligtorok s jagurok tizedeltk ket. Lthatatlan bennszlttek rasztottk el ket mrgezett nyilaikkal. Sokan az hsgnek s a lznak estek ldozatul, az letben maradottak gykokat s bkkat ettek. Amikor csak 200 hasznlhat embere maradt, Jimenez de Quesada mr-mr visszafordult, de teljesen lerongyoldott serege vgre botladozva kirt a Cundinamarca-fennskra.
Az mul betolakodk szeme el szakszeren megmvelt kukorica- s burgonyafldek, takaros s lthatan gazdag falvak trultak. Mindegyik hz bejrata eltt felfggesztett, vkony aranylemezek prgtek csilingelve a szlben, “a legdesebb zene" az eurpaiak flnek, mint beszmoltak rla. Elrtk a csibcsk fldjt.
Az idegenek rkezse riadalmat; a lovaik retteg bmulatot keltettek. A fenyeget sszecsaps ell sok csibcsa elmeneklt a falvakbl. A tbbiek gy kszntttk az eurpaiakat, mint gbl alszllott isteneket: ennivalval, nkkel s az oly hn htott arannyal kedveskedtek nekik. A csibcsk a tbbi trzzsel folytatott cserekereskedelem rvn, a bsgesen rendelkezskre ll smaragd s s ellenben knnyen jutottak aranyhoz, s nem is tulajdontottak klnsebb rtket neki, br fnyt s alakthatsgt becsltk. Arany kszereket hordtak, hzaikat s szentlyeiket finoman megmunklt aranydszekkel dsztettk. A jvevnyeknek azonban semmi nem volt elg, s hamarosan ervel vettk el, amit bartsgbl nem ajnlottak fel nekik. A csibcsk drdi s furksbotjai nem mrkzhettek az eurpai lfegyverekkel. Pr hnapon bell Jimenez de Quesada az egsz vidket leigzta anlkl, hogy egyetlen embert vesztett volna.
A telhetetlen jvevnyek csak egy dolognak nem jutottak nyomra: honnan szrmazik a csibcsk aranya ? Egyik nap egy regember, (valsznleg knvallats alatt), elmondta nekik El Dorado, a Bearanyozott Ember titkt. A keleti hegyek kztt, meslte a hitetlenked eurpaiaknak, a Guatavita-t partjn lev erdtmnyben mrhetetlen kincsek rejlenek. Az ottani trzsfnk minden vben az isteneknek ldozza mrhetetlen vagyonnak egy rszt, aranyat s smaragdot szr a t vzbe. Meztelen testt is aranyporral bortja, s maga is almerl, mg a vz le nem mossa rla, gyaraptva a kincseket.
Legenda volt vagy valsg, esetleg csak az regember fortlya, amellyel el akarta tvoltani npnek vrszopit, nem tudni, az eurpaiak mindenesetre mohn kaptak a trtneten. El Dorado bevonult az jvilg meghdtsnak vknyveibe, s meghkkent uralkodi rtusbl hamarosan szmtalan kincskeres kalandor lmainak netovbbjv: Eldordv, a minden kpzeletet fellml gazdagsg orszgv alakult, amely mindig az ppen elttk magasod hegy mgtt vagy a kvetkez foly tlpartjn vr rejuk.
Hrom elme, egy gondolat
Mieltt embereit a Bearanyozott Ember keressre vezette volna, Jimenez de Quesada gy dnttt, hogy elbb visszatr Santa Martba, s megerstteti magt az ltala meghdtott s j-Granadnak elnevezett hegyvidki terlet kormnyzi szkhen. Tvozsi szndkt azonban rgtn megvltoztatta, amikor 1539 februrjban hrt vette, hogy szakkelet fell egy jabb eurpai expedci kzeledik jonnan alaptott fvrosa, Santa Fe de Bogota fel.
Kiderlt, hogy krlbell szzhatvan emberbl ll bandrl van sz, amelynek vezetje egy Nikolaus Federmann nev nmet, az augshurgi Welser kereskedcg meghzottja.
A Welser cg pnzzel tmogatta I. Kroly spanyol kirly nmet-rmai csszrr vlasztst, s viszonzskppen megkapta a csszrtl Venezuela tartomnyt. Federmann is egy jabb indin birodalom meghdtsrl lmodozott, de pr hnappal ksbb indult Coro tengerparti vrosbl, mint Jimenez de Quesada Santa Martbl.
Tbb mint kt ven t kereste a Cundinamarca-fennskra vezet hgt a hegyek kztt. Jimenez de Quesada kiss gyanakv szvlyessggel dvzlte a kihezett s lerongyoldott idegenek csapatt, elltta ket lelemmel, ruhkkal, s eltndtt, mikpp llthatn ket clja, az Eldord elleni tmads szolglatba.
Sokig nem tndhetett, mert nemsokra rteslt, hogy egy harmadik expedci is kzeledik Santa Fe de Bogothoz, ezttal dlnyugat fell, Sebastian de Belalczar vezetse alatt, aki Pizarro helyettese volt Peru meghdtsakor.
Belalczar egszen Ecuadorig zte szak fel az inka sereg maradvnyait, ott azutn megalaptotta Quito vrost, s is hallott a szrazfld belsejben lv terletek mess gazdagsgairl.
Krlbell ugyanakkor vgott neki a Quitbl szakra vezet hossz menetelsnek, amikor Jimenez de Quesada elindult Santa Martbl. Santa Fe de Bogotba jl ltztt, kitnen felfegyverzett eurpaiakbl ll, ers csapattal rkezett, sokan pomps lovakon ltek.
Nagy ltszm bennszltt segdcsapat, egy ezst tkszlet, s - a fennskot elbb elr, hsra kihezett eurpaiak nagy rmre - hromszz diszn is ksrte. Klns vletlen, hogy mindhrom expedci 166 embert szmllt, amikor egyestettk eriket.
A hrom vezr sszeklnbztt azon, hogy a bennszlttek jabb birodalmnak felkutatsban kit illet meg az elsbbsg, s mindhrman visszatrtek Spanyolorszgba, hogy az udvarnl rvnyestsk ignyket. Federmann hamar kiesett, megbzi ugyanis elvesztettk Venezuelt egy spanyol kalandorral szemben, maga pedig ismeretlenl halt meg.
Belalczar megkapta az egyik, ltala tkzben alaptott vros parancsnoki beosztst, de a jelek szerint plyafutsnak vgre elvesztette az udvar kegyt. Jimenez de Quesadatl is megtagadtk a kormnyzi cmet, “j-Granada marsallj"-nak cmzetes katonai rangjval kellett mindssze bernie. Br nyolcvan vig lt, s soha nem adta fl nagy lmt, hogy megtallja vgre a Bearanyozott Ember fldjt, dicssgnek napja vgleg leldozott.
A Guatavita-t kincse
El Dorado, az Aranyember szertartsbl szletett meg a legenda. A konkvisztdorok, noha mr sok szz fontnyi aranyat sikerlt sszerabolniuk a muiszkktl s szomszdaiktl, meg voltak gyzdve arrl, hogy a java mg htravan. s ez az elkpzelsk szerinti mrhetetlen kincs a Guatavita-t mlyn rejtztt…
Eldord utn szntelenl kutattak azalatt is, amg a hrom vetlytrs a spanyol kirlyi udvarban marakodott. Hernando Perez de Quesada, j-Granada meghdtjnak egyik fivre volt az els, aki megprblta felkutatni a Guatavita-t mlyn fekv, vlt kincseket. 1540-ben a szraz vszakban embereit munkra fogta, s tkhjjal merette ki a t vizt. Hrom hnapi trelmes munkval sikerlt a vzszintet krlbell hrom mterrel cskkentenik. Az gy elbukkan partszeglyen hrom-ngyezer apr aranytrgyat talltak, a t kzept azonban, ahol a nagy kincset gyantottk, sohasem sikerlt elrnik.
Nemcsak az arany vonzotta, gy hallotta, hogy a mregdrga fszer, a fahj is bsggel terem azon a vidken. Egy Francisco de Orellana nev szerencselovag is csatlakozott hozz. Expedcijuk tvgott az Andokon s leereszkedett a keleti trpusi serdk vezetbe, ott aztn elvltak tjaik. tkzben thaladt egy trzs terletn, amelynek asszonyai jobban nyilaztak, mint a frfiak. Orellannak az kori grgk ltal lert amazonokat juttattk eszbe, s rluk nevezte el a folyt Amazonasnak.
A legkomolyabb vllalkozs azonban egy bogoti keresked, Antonio de Seplveda nevhez fzdik, aki az 1580-as vekben elkezdte a t lecsapolst. 8000 indinnal risi hasadkot vgott a tavat vez hegykoszorba, ma is feltn a heg a Fld testn, s a rajta t kizdul vz 20 m-rel cskkentette a t szintjt, mg a hasadk be nem omlott, szmos munks hallt okozva. Annak ellenre, hogy talltak aranyat, felhagytak a prblkozssal. A kirlyt megillet rszt elkldtk Spanyolorszgba II. Flpnek, kztk egy aranyvrtet, aranylemezekkel bortott botot s egy tyktojs nagysg smaragdot.
Pizarro s Orellana nyomban jabb spanyol kalandorok vgtak neki Eldordnak, kiterjesztve a kutatst az Amazonas s az Orinoco medencjre is. Antonio de Berrio, a kt folyam kztti hatalmas terlet kormnyzja a legkitartbbak egyike volt. Akrcsak eldeinek, neki is meggyzdse volt, hogy a Bearanyozott Ember orszgt egy tengerszem mellett kell keresnie. azonban gy vlte, hogy ez a t nem a Guatavita, hanem valahol Guyana hegyei kztt lehet, ahova Berrio szerint a legyztt inkk menekltek, hogy megalaptsk mess, j vrosukat, Manot, melynek mg az utcit is arannyal bortottk.
1584 s 1595 kztt Berrio hrom expedcit vezetett Guyanba. Harmadik tja sorn Trinidad szigetn Sir Walter Raleigh-ba tkztt, aki ppen ott prblta jra kifnyesteni kiss mr megfakult gyarmatosti hrnevt. Egy kzs ivszaton az angol kiszedte Berriobl El Dorado titkt, majd tmenetileg lecsukatta cimborjt, s hazatrt, hogy lelkes beszmolt fogalmazzon Manorl s “Eldord"-rl, ahogy a Bearanyozott Ember kirlysgt elnevezte. Raleigh aztn nem csak azt hitte, amit ltott. Eldordt jval gazdagabbnak festette le, mint Perut. Manna “nagysgnak, gazdagsgnak s kitn fekvsnek nincs prja a vilgon", rta. Knyve meglehetsen kevs rdekldst keltett a trsg irnt, s termszetesen hibavalnak bizonyultak az Eldord felfedezsre irnyul sajt erfesztsei is.
Alexander von Humboldt tette kzz az els illusztrcit a Guatavita-trl. 1810-ben. Kiszmtotta, hogy ha 1000 indin vente fejenknt 5 aranycsecse becst hajtott a tba 100 ven t, akkor 500 ezer aranytrgy van a fenekn, mintegy hromszzmilli dollrnyi rtkben.
A pnzhes ember lmait fellml kincskeress nem sokig korltozdott a Guatavita-t partjra. Mr a konkvisztdorok idejn futtzknt terjedt a szbeszd az Aranyemberrl s mess vrosrl, Mannrl, ahol mg a fazekak is aranybl kszltek. Felttelezve, hogy a vros az ismeretlen Amazonas-medence erdeiben rejtzik, vrl vre felfedezk s kalandorok tntek el a dzsungelben, hogy sokuk soha ne trjen vissza…
Sir Walter Raleigh a visszatrk kz tartozott, noha ksbb keservesen megbnta.

1595-ben I. Erzsbet angol kirlyn megbzsbl kutatott Manna s aranya utn a guyanai serdben. Amikor rtallt a vrosra, szvetsget kttt az indinokkal a spanyolok ellen. Az expedci azonban sikertelenl vgzdtt. Az 1617-18-as 2. expedci kudarca szolglt rgyl a kivgzsre…
Ahogy az Aranyember emlke elhalvnyult, az emberek gy kpzeltk, neve arra a helyre utal, ahol hihetetlen gazdagsg vrja ket az Andok vagy az Amazonas serdeiben megbv Eldordra. Ezrt a kvetkez kt vszzadban tovbb kutattak, s bizonyos rtelemben meg is talltk, br nem gy, ahogy a konkvisztdorok akartk… Mert a korai felfedezk s kincskeresk a mess aranybirodalomrl sztt lmuk hajszolsa kzben feltrtk Dl-Amerika titokzatos htorszgt...
A t lecsapolsra tett utols ksrlet 1912-ben trtnt, amikor angol kincskeresk hatalmas teljestmny szivattykkal lttak hozz a feladathoz. A vz nagy rszt le is csapoltk, de a fenk lgy iszapjba sppedt az, aki belemerszkedett. Msnapra viszont a sr betonkemnyre szradt. Az angol expedci kltsge 160 ezer dollrra rgott, a tallt aranytrgyak rtke csak mintegy 10 ezer dollr volt.
A tfenk elrsre tett haszontalan erfesztseknek az vetett vgleg vget, hogy a kolumbiai kormny 1965-ben nemzeti trtnelmi emlkhelly nyilvntotta a Guatavita-tavat...
Forrs: http://beluard.freeweb.hu/