BNYEI TAMS
Boldog bunbeess
Philip Pullman: szaki fny. Fordtotta Borbs Mria. Magyar Knyvklub, Budapest, 1997. 332 oldal, 1590 Ft
Philip Pullman: A titokzatos ks. Fordtotta Borbs Mria. Magyar Knyvklub, Budapest, 2002. 327 oldal, 1590 Ft
Philip Pullman: A borostyn ltcso. Fordtotta N. Kiss Zsuzsa. Magyar Knyvklub, Budapest, 2003. 502 oldal, 1990 Ft
Valamit tudnak az angolok, legalbbis ami a gyerekknyveket illeti. Az Alice Csodaorszgban, a Micimack, a Fecskk s fruskk, valamint sok ms klasszikus utn jabban a Harry Potter-knyvek hdtanak, a nehezebb fajsly, inkbb kamaszoknak val knyvek sikerlistjt pedig vek ta az utbbi vtized egyik legnagyobb s legvitatottabb angol knyvsikere, Philip Pullman Az r stt anyagai (His Dark Materials) cmu trilgija vezeti, amely viszonylag hamar, hromves ksssel eljutott a magyar olvaskhoz is. Az eredeti foglalkozst tekintve irodalomtanr s gyerekknyvr Pullman muvvel olyasmi trtnt, ami gyerekknyvvel mg sosem: "felnott", "komoly" regnyeket megelozve nyerte el 2001-ben az egyik legtekintlyesebb angol irodalmi djat, a Whitbread Book of the Yeart.
Az persze ms krds - s errol folyik a vita a kritikusok kzt -, hogy valban gyerekknyvrol van-e sz, hiszen Pullman muve a Harry Potternl minden tekintetben sokkal komolyabb, elgondolkodtatbb, sszessgben surubb, kemnyebb, oszintbb szveg. Taln nem is lnyeges, kinek szl Pullman trilgija: vilgszerte millinyi kamasz olvassa vagy harminc nyelven, de valsznuleg legalbb ugyanannyi felnott is. Leginkbb olyan, mintha az ignyes fantasy mufaja tallkozott volna az angol irodalom allegorikus, ltomsos vonulatval (Milton, Blake, Chesterton, Wyndham Lewis, Charles Williams), csak ppen a Pullman zig-vrig ateista allegria. Nem vletlen, hogy Angliban egyesek egyenesen mglyra vetettk volna. Az emberi butasg vgtelensgbol kvetkezoen persze mr a Harry Pottert is gyansnak tallta nmely tlbuzg egyhzfi, Pullman trilgija azonban valban kemnyen, krlelhetetlenl egyhzellenes.
A trilgia focme Milton Elveszett Paradicsombl szrmazik (a rgi szp idoket idzoen j fordtsban megjelent magyar kiadsbl - noha a Milton-idzet ott ll az elso ktet elejn - nemigen derl ki, mi a trilgia cme), a harmadik ktet fejezeteit bevezeto mottk Miltontl, Blake-tol, Emily Dickinsontl valk (a magyar vltozat msik szpsghibja, hogy a fordt nem kereste vissza a tbbsgkben magyarul is elrheto versrszleteket), ami eleve utal a regnyek tematikjra s ambcizussgra is. Pullman nagyszabs muvben arra vllalkozott, hogy egy fantasy-trtnet keretben jrarja Milton eposzt, helyesebben olyan kozmikus, metafizikai s "kozmopolitikai" vzit teremtett, amelyben radiklisan jrartelmezi a Milton ltal felvetett s megvlaszolt alapkrdseket: az (emberi) let rtelme, a felsobb hatalom ltezse, az emberi termszet mibenlte stb.
A letehetetlenl izgalmas trtnet fohose kt felnott vl kiskamasz, Lyra s Will, akiknek viszontagsgai sok-sok prhuzamos vilg esemnyeit kapcsoljk ssze, s az angyalok Milton ltal megnekelt engedetlensgnek ismtlsbe, az itt Fennhatsgnak nevezett Isten elleni jabb lzadsba gyazdnak. Pullman sok lelemnnyel, valban lenyugzo gondolati konstrukciban kapcsolja ssze a teolgiai trtnetetet, illetve annak szenvedlyesen egyhzellenes jrarst egyrszt a modern fizika s az evolcielmlet egyes beltsaival, msrszt egy olyasfle vilgszemllettel, amely a mai kolgiai szemlletmdot tvzi valami szelden metafizikus termszetvallssal. Pullman univerzumban - ahol a mi vilgunk csak a ltezo szmtalan vilg egyike - ltezik egy rszecske, amelyet mindegyik prhuzamos vilgban msknt neveznek (a modern fizika pldul stt anyagnak hvja, az szaki fny cmu elso ktet vilgban egyszeruen Por a neve), amely nem ms, mint az, amit mi tudatnak neveznk, s amely minden tudatos felnott s minden emberi alkots krl csoportosul. Ezeknek a rszecskknek az sszesurusdsbol jttek ltre az elso lnyek, az angyalok, akik kzl a legelso ksobb teremtonek nevezte magt. A tbbiek fellzadtak - ahogyan ezt Miltontl tudjuk -, s veresgk utn az ember nevu ksrleti lny bunbe csbtsval lltak bosszt, vagyis azzal, hogy a Por az ember mell szegodtt. Noha Blake s sok romatikus szerint Milton maga sem tudta, de a Stn prtjn llt, Pullman nem is titkolja, hogy ott ll (eltekintve attl, hogy itt nincs Stn), s hogy szerinte a bunbeess, a tudat, az nllsg megjelense a legjobb dolog, ami valaha trtnt az emberisggel - brmelyik vilgban (a trilgia kt szp apokrif bunbeess-trtnetet is tartalmaz). A mienkhez nagyon hasonl prhuzamos vilgba szletett Lyra Belacqua s a mi vilgunkbl indul Will Parry tallkozsa s bartsgnak majd szerelmnek ttje a bunbeess megismtlse, a boldog bunbeess, a vilgokbl lassan elszivrg Por itt-tartsa.
A kt foszereplo trtnete Pullman gtlstalanul szinkretikus, eklektikus fantziavilgaiban a legklnflbb elkpzelt lnyek (angyalok, boszorknyok, smnok, pnclos medvk, hrpik, szitakton lovagl epetork, llekzabl Fantomok, egy prhuzamos vilg msfajta evolcis logikja szerint kialakult rtelmes ngylbak) sznes forgatagban zajlik, de mind kzl a legrdekesebbek - a trilgia legnagyobb s rilag is legszebben megoldott lelemnye ez - a daimnok. Pullman regnynek - a termszettudomnyos s teolgiai szlak sszecsomzsn kvl - az emberi termszet sszetett voltnak jragondolsa a legfigyelemremltbb vonsa, s ennek alaptletl szolgl a daimnok ltezse.
Lyra vilgban minden embernek van egy lland, ellenkezo nemu ksroje, daimnja, amely valamely llat alakjban ltezik. Gyerekkorban llandan vltoztatja alakjt - Lyra Pantalaimn nevu daimnja leginkbb hermelin szeret lenni, de van gy, hogy molylepke vagy delfin -, a serdlokor utn azonban egyszer s mindenkorra rgztett alakot vesz fel. Daimnunktl elvlni lerhatatlan fjdalmat jelent (a harmadik ktetben pldul, hogy bejuthassanak a holtak orszgba, Lyrnak s Willnek kett kell tpnik nmagukat, ott kell hagyniuk daimnjukat a Lth tls partjn). Daimnja mindenkinek van, neknk is, csak mi nem ltjuk, gy aztn tallgathatunk, hogy a mienk vajon milyen llat borben vagy tollban rezn jl magt. Ahogy az egsz letnk sorn mellettnk-mgttnk figyelo hallunkat sem ltjuk sosem, csak amikor vgl megjelenik mellettnk, hogy tnak induljunk (a trilgia egyik legszebb rsze - gondolatilag is - a hall jrartelmezse s beillesztse Pullman rendszerbe).
Mindig meghkkento, helyenknt valban lenyugzo szveg Pullman trilgija; j volna, ha legalbb annyian elolvasnk, mint a Harry Pottert, merthogy annl sokkal jobb. Az mindenesetre rmteli, hogy mi magyarok a jelek szerint a vilgok sokasgban is ott vagyunk: a valsgoshoz sokban hasonl, de attl sok rszletben klnbzo "msik" Oxfordban a professzorok vacsora utn nem madeirt isznak, hanem tokajit - ahogy a kozmikus lzadst vezeto Lord Asriel is tokaji bort kortyolgat a vgso sszecsapsra kszlve. Bzzunk benne, hogy o taln pp ezrt jr nagyobb sikerrel, mint Milton Stnja. |